Jezioro Tarnowskie Duże

Sława, Lubuskie

W okolicy Sławy, na obszarze chronionego krajobrazu, położone jest Jezioro Tarnowskie Duże, które od południowej i południowo zachodniej strony graniczy z wielkim kompleksem leśnym, zwanym Borem Tarnowskim, będącym pozostałością dawnej Puszczy Tarnowskiej, zaś od strony wschodniej z miejscowością Tarnów Jezierny. Do jeziora dopływa okresowo woda z kilku rowów melioracyjnych. Nadmiar wód odpływa kanałem do rzeki Cienicy, co świadczy o tym, że jezioro zasilane jest wodami podziemnymi.

Jezioro charakteryzuje stosunkowo wysoka temperatura wody oraz dobre warunki tlenowe w przydennych warstwach wody. W głębszych i zacisznych miejscach występuje duża ilość osadów dennych o miąższości dochodzącej do 1,0 m. Jezioro Tarnowskie Duże zalicza się do zbiorników eutroficznych.

NOCLEG

W otoczeniu jeziora znajdziemy bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Dwa pola biwakowe leśne, z WC i prysznicami, pokoje do wynajęcia, drewniane domki letniskowe, ośrodki wczasowe, a nawet apartamenty i hotele. 

Gospodarstwo będące właścicielem jeziora wybudowało nowa bazę noclegową nad oddalonym o 16 minut drogi samochem Jeziorem Sławskim. Znajdziemy tam nowe domki letniskowe, pole kempingowe oraz możliwość długoterminowego rezydowania w marinie.

GASTRONOMIA

Przy północnym brzegu jeziora mieści się restauracja. 

ATRAKCJE

Przy północnym brzegu akwenu znajduje się plaża z molem, boiskiem do siatkówki czy punktami z lodami i goframi. Przy plaży można również wspiąć się na wieżę widokową.

DOJAZD

Jezioro jest położone przy drodze nr 318. Od Nowej Soli łowisko dzieli 25 km.

INNE

Adres podany w danych kontaktowych prowadzi do gospodarza łowiska jakim jest Gospodarstwo Rybackie Sława Sp. z o.o., które mieści się w innym miejscu niż opisywany akwen. Łowisko znajduje się w miejscu pokazanym na mapie dojazdu.

Niedaleko wschodniego brzegu zbiornika znajduje się sklep spożywczy.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Metody łowienia: Brak danych
  • Wielkość łowiska: 91,6 ha
  • Głębokość: śr. 3,9 m, max 7,5 m
  • Dominująca ryba: Karp, węgorz, szczupak

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Tarnowskie Duże

Opis stanowisk

Powstanie zbiornika ściśle wiąże się z okresem Zlodowacenia Bałtyckiego. W tym to czasie misa jeziora uformowała się w kształcie rynny, w której zaczęły się gromadzić wody z topniejących lodów. Na przestrzeni wielu wieków, po stromych zboczach niegdyś opadających ku obecnemu zbiornikowi, tylko na odcinku południowym i południowo zachodnim zachował się wysoki brzeg, zaś przy miejscowości Tarnów Jezierny (strona północna i północno-wschodnia) jest on prawie płaski. W miejscowościach, gdzie do zbiornika dopływają cieki, pobrzeża są niskie i zabagnione.

Roślinność jeziora dzięki sprzyjającym warunkom siedliskowym rozwinęła się dość dobrze. Oczerety rosną praktycznie prawie na całym odcinku linii brzegowej i zajmują około 28 % całkowitej powierzchni zbiornika. Najczęściej spotyka się tu trzcinę pospolitą, pałkę wąskolistną oraz oczeret jeziorny. Podobną część powierzchni jeziora (około 27,5 %) zajmują rośliny zanurzone, reprezentowane przez wywłóczniki, jaskra krążkolistnego, rdestnice, rogatki. Przedstawicielem nimfeidów jest tutaj grążel żółty. 

Długość maksymalna jeziora to 2500 m, szerokość maksymalna 72,5 m, linia brzegowa ogółem ma 6780 m.

Wymogi

  • Zakaz używania silników spalinowych.
  • Zakaz trollingu.
  • Obowiązują wymiary ochronne ryb i limity dobowe połowu - więcej informacji w regulaminie.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu