Łowisko Jaroszewskie

Sieraków, Wielkopolskie

Jezioro położone jest w gminie Sieraków, nieopodal miasta. Typ jeziora-sielawowy. Jezioro położone jest na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Jest typowym zbiornikiem polodowcowym w pagórkowatym terenie, o wysokich brzegach, częściowo zalesionych. Posiada dopływ i odpływ do rzeki Warty. Na wschodnim brzegu jeziora zlokalizowano liczne ośrodki wczasowe i kąpieliska z pomostami i mocno rozwiniętą bazą turystyczno-gastronomiczną. Latem wschodni brzeg tętni życiem, liczne ośrodki przyciągają turystów z całej Polski - miłośników sportów wodnych, grzybobrania i wędkarstwa.

Powierzchnia jeziora wynosi 92,2 ha. Średnia głębokość wynosi 14,1 m, a maksymalna 35,7 m. Maksymalna długość wynosi 1850 m, a szerokość 1020 m. Dno jest silnie zróżnicowane, z trzema głęboczkami, stromo opadającymi stokami i licznymi wypłyceniami. Dno jest silnie pofałdowane, miąższość osadów jest nieznaczna i wynosi średnio 20 cm. Przeźroczystość wody - średnio 1,5 m, czasem latem spada do 1 m.

Do niedawna zbiornik był własnością Technikum Rybackiego w Sierakowie. Od 2009 roku został przejęty przez JSGR w Lutomiu i udostępniony do wędkowania za opłatą.

DOJAZD

Podany w danych kontaktowych adres należy do właściciela łowiska, jakim jest Jeziorowo - Stawowe Gospodarstwo Rybackie Sp. z o.o., położone w odległości 11 km od łowiska. Dojazd z Poznania, drogą Poznań-Szczecin. W Kwilczu skręcamy na Sieraków Wlkp. Jezioro jest dobrze widoczne z drogi.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska: Komercyjne
  • Wielkość łowiska: 92,2 ha
  • Głębokość: śr. 14,1 m, max. 35,7 m
  • Dominująca ryba: Sielawa

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Jaroszewskie

Opis stanowisk

Jezioro należy do atrakcyjnych wód wędkarskich z uwagi na zaplecze sportowo-rekreacyjne, dogodny dojazd, liczne pomosty i dość dobre dojścia z brzegu.

Roślinność wynurzona porasta wąskim pasem ok. 80 % linii brzegowej, złożona jest głównie z trzciny pospolitej, tataraku, sitowia i pałki wąskolistnej. Roślinność o liściach pływających jest rozwinięta głównie w zatokach jeziora i składa się głównie z zespołu grzybienia białego i grążela żółtego.

Roślinność zanurzona pokrywa dno nierównomiernie, obejmując ok. 6 ha jego powierzchni, tworząc podwodne łąki. W wypłyconych partiach jeziora występują: wywłócznik, rdestnice, osoka aloesowa, ramienica.

 

Wymogi

  • Zabrania się połowu ryb metodą trollingową
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne w pobliżu