Łowisko Mały Szwałk

Kowale Oleckie, Warmińsko-mazurskie

Jezioro o powierzchni 71 ha, położone w w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, to doskonałe miejsce do spędzenia urlopu na łonie natury. Głębokość maksymalna tego łowiska to 8 m, natomiast średnia 4 m. Dno ma raczej płaski charakter z wyjątkiem trzech niewielkich górek.

Rozwinięta linia brzegowa porośnięta jest niemal w całości trzciną i grążelem. Dla karpiarzy wybudowanych jest kilkanaście pomostów. Karpie występują tu obficie w wielkościach 8 do 16 kg, jednak bardziej wymagający wędkarze, przy odrobinie cierpliwości, znajdą również większe okazy.

DOJAZD

Adres podany w danych kontaktowych zaprowadzi nas do gospodarza łowiska. Samo łowisko znajduje się nad Jeziorem Szwałk Mały, ok 10 min jazdy samochodem na północ.


Dane łowiska

  • Rodzaj łowiska : Komercyjne
  • Metody łowienia : Włosowa
  • Wielkość łowiska : 71 ha
  • Głębokość : śr. 4 m, max. 8 m
  • Ilość stanowisk : 16
  • Dominująca ryba: Karp
  • Rekord łowiska : Karp 21,2 kg
  • Sprzedaż ryb : Nie

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Łowisko Mały Szwałk

Opis stanowisk

Stanowisko nr 1

Doskonałe miejsce na zasiadkę latem, gdyż woda w tym miejscu nagrzewa się szybko i jest to miejsce tarła karpi. Po prawej stronie zatoczka z grążelami. Naprzeciwko stanowiska w odległości ok 100m trzciny. Głębokość stała: 3-4m, bez górek i dołków. To stanowisko, jak i stanowisko 18 i 19 objęte są dopłatą 25zł/doba za korzystanie z terenu prywatnego. Dojazd do stanowiska bardzo dobry.

Stanowisko nr 2

Jest to nowe stanowisko na Małym Szwałku. Dojazd do łowiska bardzo dobry. Poprzednia lokalizacja stanowiska utrudniała rozbicie obozu, z powodu parkingu – punktu czerpania wody z zakazem wjazdu. Aktualnie stanowisko przeniesione zostało ok 20 m na lewo od punktu czerpania wody. Wybudowany został nowy pomost oraz przygotowane zostało miejsce na obozowisko. Jeśli chodzi o wodę – na prawo – w kierunku starego mostu nr 2 mała “buchta” z trzcinami, powalone podwodne drzewo. Po lewej w kierunku stanowiska nr 1 trzciny. Kolejna opcja to otwarta woda w kierunku górki “Pankiewicza”.

Stanowisko nr 3

Stanowisko znajduje się na prawo ok 200 m od punktu czerpania wody, w kierunku stanowisk 4, 5 i 6. Dość gęsto zarośnięte drzewami, dlatego może być problem z rozbiciem namiotu większego niż 2-osobowego. Most odnowiony w 2012 r. w bardzo dobrym stanie technicznym. Na wprost otwarta woda, głębokość około 5 m. Na prawo mała zatoka, trzciny. Na lewo w kierunku starego stanowiska nr 2 trzciny, grążele oraz powalone drzewo.

Stanowisko nr 4

Stanowisko to, tak jak stanowisko nr 5 znajduje się na półwyspie po stronie lasu.
Odnowiony w 2012r. w doskonałej kondycji pomost, od którego na wprost otwarta woda. Po prawej dość duża ilość trzcin, naprzeciw których znajduje się najgłębsze miejsce w jeziorze – około 7 m. Dołek ten łączy się z górką podwodną od prawej strony – głębokość w tym miejscu ok 3,5 m. Na lewo trzciny, grążele.

Stanowisko nr 5

Najczęściej rezerwowane miejsce na Małym Szwałku. Dojazd do łowiska, które znajduje się na półwyspie dobry. Szeroki stabilny pomost. W pobliżu stanowisko nr 4. Na wprost i po prawej stronie duża zatoka, na której średnia głębokość wynosi ok. 3 m. W zatoce występują grążele, trzciny, powalone drzewa. Dno z niewielkim namułem. Lewa strona to otwarta woda. W odległości ok. 75 m podwodna górka – tu głębokość około 3,5 m, na pozostałej części 5-6 m. Świetne miejsce na zasiadki przez cały rok. Jesienią wygodne wywózki na głęboką wodę, z której w sezonie 2018 padł rekord łowiska 21,2 kg.

Stanowisko nr 6

Stanowisko od strony lasu. Trudny, ale możliwy dojazd do stanowiska, raczej samochodem terenowym. Alternatywą może być dopłynięcie do stanowiska lub dojście ze stanowiska nr 5 (ok 400 m). Po obu stronach mostu trzcinowiska. Po prawej można znaleźć “wnękę” w trzcinach, w której były już łowione wcześniej karpie. Patrząc na wprost na godzinie 2, w odległości ok 200 m jest podwodna dość spora górka, którą nazwaliśmy górką Russaka lub Górka 11. Mając dostatecznie dużo żyłki możemy wywozić zestawy na drugą stronę jeziora między stanowiska 11 i 12. W roku 2015 pomost został wymieniony na nowy.

Stanowisko nr 7

Stanowisko znajduje się niedaleko stanowiska nr 8, z którego to stanowiska można tutaj dojść na pieszo. Możliwe jest także dopłynięcie łodzią. Po lewej stronie mała zatoka z niewielkimi trzcinami i grążelami. Po prawej trzciny. Na wprost, na godzinę 10 górka “Russaka lub 11” w odległości ok 250 m.

Stanowisko nr 8

Stanowisko od strony lasu. Dojazd do stanowiska możliwy. Po prawej stronie dosyć rozległa “buchta”. Na wprost gęste trzcinowiska w odległości ok 150 m. Na lewo trochę trzcin i otwarta woda. Górka Russaka oddalona na około 300-400 m w kierunku stanowiska 11. Głębokość raczej stała około 3 m. W 2015 roku pomost został wymieniony na nowy.

Stanowisko nr 9 

Stanowisko znajduje się na małym cypelku. Dojazd do stanowiska nr 9 przez polanę od strony wsi, pozostałą część drogi trzeba przejść ścieżką, która często jest podmokła lub dopłynąć łodzią. Nowy most przygotowany w sezonie 2015. Na wprost na godzinę 13 podwodna górka nr 3. Prawa strona to obfite trzcinowiska, lewa natomiast trzciny i duża “buchta”.

Stanowisko nr 10

Dojazd do stanowiska przez łąkę dobry, od strony wsi. Pomost odnowiony w sezonie 2015. Na wprost otwarta woda. Na lewo gęste trzciny – tu możliwość łapania z wyrzutu na “cypel” trzcin. Po prawej stronie trzciny.

Stanowisko nr 11

Nowe stanowisko utworzone w sezonie 2015. Znajduje się po stronie miejscowości Mały Szwałk. Dojazd od stanowiska nr 10. Nie da się podjechać pod samo stanowisko. Dojście około 150 m lub dopłynięcie łodzią. W linii brzegowej dominują trzciny. W sezonie 2015, na zawodach w sierpniu to stanowisko zdobyło pierwsze miejsce.

Stanowisko nr 12

Nowe stanowisko utworzone w sezonie 2015. Znajduje się po stronie miejscowości Mały Szwałk. Dojazd bardzo dobry. W linii brzegowej dominują trzciny.

Stanowisko nr 14

Stanowisko odnowione i przeniesione w sezonie 2015. Dojazd do łowiska bardzo dobry. Uwaga! Od sezonu 2016 zakaz przejazdu przez łąkę. Samochody należy zostawiać przy drodze. Po lewej stronie trzciny, powalone drzewo i właśnie tam zanotowaliśmy najwięcej “odjazdów”  w sezonie 2015. Po prawej grążele, na wprost w odległości ok 250 m górka “Pankiewicza”. Głębokość 4-5 m. Górka wypłyca się na około 3,5 m. Po lewej kilka pięknych okazów w niedalekiej odległości od pomostu pod drzewem.

Stanowisko nr 15

Stanowisko objęte dodatkową opłatą właściciela działki 25zł/doba za obóz. Dojazd bardzo dobry. Po lewej stronie pomost właściciela domu, za nim zatoka, trzciny, grążele. Po prawej bardzo duże trzcinowiska. Na wprost na godzinę 14 w odległości ok 250 m górka “Pankiewicza”. W sezonie 2015 stanowisko okazało się bardzo skuteczne. Złowionych zostało kilkadziesiąt karpi. W sezonie 2015 został odnowiony pomost.

Stanowisko nr 16

Stanowisko nr 16 znajduje się w północnej części jeziora. Dojazd do łowiska dobry, przez polanę prywatnego właściciela, który pobiera opłatę dobową 25zł za pobyt na jego prywatnej posesji. Pomost umiejscowiony w zatoce jeziora. Po lewej stronie trzcinowisko, po prawej natomiast lilie wodne. Głębokość umiarkowana – ok 4-5 m głębokości. Doskonałe łowisko w okresie wiosennym. W roku 2013 i wiosną 2015 na tym stanowisku zostały wygrane zawody karpiowe.

Wymogi

  • Podbierak o rozstawie ramion ok.100 cm
  • Mata karpiowa
  • Środek do dezynfekcji
  • Worek karpiowy
  • Żyłka o średnicy nie mniejszej niż 0.35 mm
  • Haki o minimalnym rozmiarze “4”
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne karpiowe w pobliżu